Ким Чъл Хо: Корейският лагер ще обедини културите ни

Ким Чъл Хо: Корейският лагер ще обедини културите ни

Ким Чъл Хо е председател на Корейски културен център във Враца. Чужденецът е добре познат на врачани заради множеството си изяви в различни мероприятия в града.Със съпругата си Парк Сънг Сук от пет години живеят в България.

Ким, как решихте да дойдете във Враца?
Наши приятели ни препоръчаха града. Казаха,че е много хубав, в което се убедихме, след като се преместихме тук от София. Враца е град, който трябва да се гордее със своята история и с красивата си природа, а хората са много гостоприемни.

Предстои второто издание на Младежки корейски културен лагер във Враца. Каква е идеята за организирането му?
Основната цел е да се съберат врачани, които искат да научат повече за Корея в приятелска среда - за историята, културата и съвременното развитие на страната. Идеята е да се срещнат младежи от Корея и България и да общуват помежду си, да се създават приятелства. Бихме искали да се засилят връзките между двата народа, да имат възможност да пътуват и да се опознават.                                                                                                 

Какви дейности предвиждате?                                                        Постарали сме се да включим игри и дейности, които да са интересни за младежите и да оставят траен спомен у тях. Ще се проведе конкурс за корейски и български песни и танци, в който могат да участват всички присъстващи в залата. Младежи ще дефилират, облечени в традиционни корейски и български костюми. На  специално обособена стена младежите  ще могат да напишат свои мисли за приятелството или да отправят пожелания едни към други. Присъстващите ще имат възможността да вземат участие в традиционни корейски игри със състезателен характер. Естествено, нашите гости ще могат да опитат и корейска кухня. Много е забавно, когато всички се опитват да се хранят по характерния за нас начин – с пръчици.

С какво тазгодишното издание на лагерa ще се отличава от миналата година?
Младежите от Корея са подготвили специална изненада, която няма да издавам, но съм сигурен, че тя ще се хареса много на нашите гости. Ще има специално участие на момичета от Ботевград, които пътуваха до Корея като награда за спечелен от тях конкурс. Предполагам, че на всички присъстващи ще бъде интересно да научат за техните впечатления от пътуването.

Организирането на такова мащабно събитие не е никак лесно. Как се справяш?
За щастие не съм сам, помагат ми наши приятели – доброволци от Враца, Роман, Ботевград и Козлодуй, за което съм им много благодарен. Имам подкрепата на моята съпруга и наши сънародници от Корея.

Отскоро преподаваш корейски език в СОУ „Христо Ботев”. Как се случи това? 
Получих покана от ръководството на училището. Учениците работят с желание. Изучават не само езика, но и получават знания за историята на Корея, културата и традициите ни. Имам покана да преподавам и в ПМГ „Акад. Иван Ценов”, както и в Езикова гимназия „Йоан Екзарх” от следващата учебна година. Това са бъдещи планове, които при желание и добра организация могат да станат реалност.

Кое е общото между Корея и България?
Двете страни са преживели трудни периоди в историята. Били са под робство, но народите им са си извоювали свободата. И двете страни имат много красива природа. Хората са добри и трудолюбиви.

Какво ще пожелаеш на младите хора във Враца?                              Искам младите врачани да открият своята мечта чрез Корейския лагер. Българите са добри хора, има с какво да се гордеят. Просто трябва да са по-уверени и да се борят за по-добър живот. Българите трябва да са единни, както бяха и моите сънародници, когато страната бе в много труден период. Хората тук също могат с общи усилия да подобрят стандарта си на живот.


сн1
сн2

Коментари



2016-06-28 10:14:03