Виното е занаят и изкуство

Виното е занаят и изкуство

Консервативен бранш като българското винарство трябва да се справи с динамиката на днешния ден, с бързината на времето. И тъй като нашата напитка е много особена, защото тя е сплав от занаят и изкуство, а изкуството отива на заден план, а инвазията на бирата и високоалкохолните напитки е силна и агресивна като чалгата в културата. След пандемията е време да си направим изводи от случващото се, да си подредим приоритетите и да отделим значимото. И да ги споделим с винената публика, с хората, които обичат виното и уважават винарите.

За изба Боровица 2020 г. даде превъзходно грозде, тъй като бяхме принудени да се грижим сами за лозята си. Нашият екип се справи без външна помощ и съвети. Тя е неговата 13-а, но най-добра година, като качество и добиви, разказва Сребринова.

Нашият шампион безспорно е Каберне франът, който на каменистите и песъкливи почви даде невероятно вино, което ще пием чак през 2023 г., когато помъдрее достатъчно, за да ни плени завинаги. То е това, за което един Master of Wine казва, че усеща камъчетата в устата си. Продължаваме и приятната си “грешка” с купажа на Пино ноар и Гаме. Този френски сорт, клон 656 ние дължим на нашия френски енолог. Спечелихме с този риск и се получи нещо значимо, също като с прочутото ни вино MRV с трите уникални френски сорта от нашите лозя. Тази година беритбата на Гаме ноар бе на три ръце. Така целяхме да се избере подходящият момент на технологична зрялост,  за да можем да поднесем изненада за ценителите за нова година на 2021 с едно голямо вино.

Но за да направиш голямо вино е важна и каузата, която стои зад него, преценката и мотивацията на енолога, да доведе нещата до край. Изкуството във виното е това и тогава се получава значим продукт или отбиване на номер. Решението се взема веднъж в годината, а дали е било правилно, става ясно на следващата. Този опит понякога е поучителен. Повечето колеги в последно време правят сериозни продукти с отношение и философия и публиката и ценителите трябва да се обърнат към тези вина, смята Сребринова. Рискът не е голям - да се потърсят различни, а не масови продукти. Да, ще мине време, докато се намерим, но може би ще съжаляваме за пропуснатото време. Направете приятния риск да отворите бутилка непознато вино за 15 лева и да откриете един нов свят на приятни вкусове и усещания, подчертава тя.

Пандемията засегна винения сектор по света по-малко, отколкото в България, основно заради затворените ресторанти и барове. Но то бе заменено от онлайн предлагане, виртуални дегустации, събиране в малки клубове в позволените бройки от хора, купуване директно от консуматорите от същите търговци.


1


2021-02-14 11:01:31