Румен Антов: Градският транспорт и здравеопазването са горещите теми в ОбС

Румен Антов: Градският транспорт и здравеопазването са горещите теми в ОбС

Разходите за консумативи и командировки се следят стриктно

Доцент Румен Димитров Антов е председател на Общинския съвет във Враца в мандат 2015-2019 г.  Той е роден на 22.11.1962 г. в град Враца. Магистър по „Право“ с действаща  адвокатска практика.

Г-н Антов, как оценявате работата на Общинския съвет за последните 3 години, откакто сте негов председател?

Общински съвет – Враца до момента е провел 60 заседания, от които 15 са извънредни и 4 - тържествени. Приети са 879 проекта за решения. Постоянните комисии имат средно по 40 заседания, като комисията с ресор  европейско и национално финансиране, европейско сътрудничество и взаимодействие с неправителствени и граждански организации е заседавала 48 пъти, а тази по законосъобразност на актовете на общински съвет, актовете на кмета на общината, предотвратяване и установяване конфликт на интереси – 46.

В Общински съвет – Враца е налице пълна консолидация по въпроси, важни и свързани с обновяване и популяризиране на Община Враца, което е видно от начина на гласуване на общинските съветници.

Какво е присъствието на съветниците на заседанията? Има ли системно отсъстващи?

Всички общински съветници присъстват на заседанията на постоянните комисии и заседанията на общинския съвет. Когато отсъстват, е по уважителни причини, за които ми предоставят писмени уведомления или съответен документ, отразяващ причината за отсъствие – болничен лист например.

Дори когато се налага спешно разглеждане на определени въпроси, се провеждат извънредни заседания на общинския съвет, на които съветниците нееднократно са се отзовавали с разбиране.

В дневния ред на Общинския съвет няма маловажни въпроси, но все пак кои от тях са с по-особена важност за развитието на община Враца?

Напълно съм съгласен с Вас, в общинския съвет няма маловажни въпроси за решаване, но въпросите, касаещи развитието на община Враца, по-конкретно – кандидатстването и реализирането на различни инвестиционни, международни проекти и програми, са наистина от особено значение.

През тези 3 години какво не успя да свърши „местният парламент“?

По същество работата на общинския съвет е свързана с дейности от повтарящ се характер, даване на съгласие по различни въпроси и контролиране на изпълнението на решенията от общинска администрация и законосъобразното разходване на бюджета на Община Враца. От тази гледна точка няма несвършени дейности.

Смятате ли, че дисциплината в ОбС е на ниво?

Разбира се. В Правилника на общинския съвет има посветена цяла глава на поведението в общинския съвет. До този момент не се е налагало да се възползвам от правомощията, които са ми разписани, за да въдворявам  ред.

Трудно ли е да се балансират политическите настроения, които често диктуват хода на заседанията?

„Трудно“ – не бих казал. Споровете и дискусиите между представителите на различните политически групи възникват по-скоро от желание за разрешаване на даден проблем. Неслучайно, още при моя избор заявих, че желая да бъда консенсусната фигура, която да обединява всички колеги, независимо от партийната принадлежност и мисля, че това е видно от действията ми.

Достатъчно активни ли са всички съветници в дебатите?

Същинската работа на общинския съвет се извърша по време на заседанията на постоянните комисии, където основно се разглеждат и обсъждат предоставените въпроси. Както сигурно ви е направило впечатление, на заседанията на общинския съвет се правят по-скоро политически изказвания, което всъщност е нормално, тъй като общинският съвет е орган, съставен от представители на различни политически сили.

Имате ли проблеми при работата в постоянните комисии? Получава ли се синхрон, или разногласията и търканията между участниците в тях преобладават?

Заседанията на постоянните комисии към Общински съвет – Враца протичат съгласно регламента на Правилника за работата и дейността на Общински съвет – Враца, неговите комисии и взаимодействието му с общинска администрация. В заседанията участват експертите от общинска администрация, изготвили докладните записки за съответното заседание. Както вече споменах, дебати възникват при изглаждане и уточняване на даден казус.

Случва се няколко пъти годишно мнозинството от съветниците да посещават групово семинари в други части на страната. Полезни ли са тези командировки и оправдани ли са разходите за тях?

Семинарите, които се организират, се провеждат съгласно годишна програма, одобрена от Председателския съвет. Семинарите са обучителни под формата на продължаващо обучение. Същите имат положителен ефект за повишаване квалификацията на общинските съветници. Средствата за тези мероприятия са заложени в бюджета на общинския съвет, който стриктно се разходва.

Имаше големи дебати около „онези 300 лв.“, с които съветниците трябваше да обезпечават дейността си извън заседанията. Заделя ли се в момента такъв ресурс, или практиката се прекрати окончателно?

Благодаря за въпроса, по този начин ще прекратя всички спекулации по темата. Съгласно чл.34, ал.4 от Закона за местното самоуправление и местната администрация пътните и други разноски, направени от общинския съветник във връзка с работата му в съвета, се поемат от общинския бюджет. С Правилника на общинския съвет тези средства са ограничени и могат да се разходват за консултантски услуги, свързани с дейността на общинския съветник в работата на Общински съвет – Враца; за комуникационни и информационни услуги /телефон, интернет, пощенски и други услуги; за наем на помещение, в.т.ч. осветление, отопление и вода; за гориво; за канцеларски и рекламни материали, консумативи; за други материали и услуги, свързани с дейността на общинските съветници, които  са одобрени от председателския съвет на Общински съвет – Враца. Утвърдена е система за стриктно отчитане на направените от общинските съветници разходи.

Има ли опити за лобиране, натиск и корупция от страна на някои общински съветници? До каква степен успявате да се преборите с такива явления?

Ако въпросът е насочен към мен и касае лобиране или натиск от общинските съветници – категорично не.

Как оценявате взаимодействието между общинския съвет и кметската администрация през последните 3 години?

Моите наблюдения през мандат 2015-2019  са, че има една наистина успешна комуникация между общинския съвет и администрацията, която се изразява не само в работата на постоянните комисии, но и при възникване на въпроси и проблеми, различно естество.

Кои са най-сериозните проблеми на Враца, които се нуждаят от спешно решаване според Вас?

На първо място поставям обновяването на градския транспорт, което предстои да се разгледа на заседание на общинския съвет.

Никак не е маловажен въпросът за здравеопазването и по-точно - състоянието на държавните и някои от общинските лечебни заведения, но каквото и да се мисли в тази посока, изводът е един и същ – необходими са добро управление и сериозно финансиране.

Друг въпрос с неотложен характер е подобряването на състоянието на улиците. Както е видно от всички, екипът на Калин Каменов полага големи усилия в тази посока и резултатите са налице – доста улици в нашия град придобиха европейски облик.

Има и други въпроси, които не са с малко значение и предстои да се поставят на дневен ред.

 




2018-10-30 09:26:01