Умуват за цялостна промяна на градския транспорт във Враца

 Умуват за цялостна промяна на градския транспорт във Враца

Тролейбусният транспорт във Враца е в трагично състояние. Преди 10 години е изтекъл експлотационния срок на най-новото транспортно средство в дружеството. Към момента има риск за хората. Това обяви по време на общественото обсъждане градоначалникът Калин Каменов. Пред препълнената от граждани зала той бе категоричен, че не е нормално по врачанските улици да се движат 30-годишни тролеи.

„Десетилетия наред не е намерен вариант за обновяването на тролейбусното дружество. Факт е, че градския транспорт на Враца има нужда от обновяване. Транспортът в града е опасен. Това състояние повече неможе да продължава така и трябва да се вземе решение за промяна. По този повод поканихме експерти, които да ни кажат точно как да стане това.”, заяви Каменов.

Преди 6 месеца „Тролейбусен транспорт” бе пред фалит. Със средства от общината транспортната фирма бе вдигната на крака. Никой обаче не пое отговорността за лошото финансово състояние на дружеството, заяви кметът и допълни, че това е и мотивът за вдигането на цената на билетите. По този начин е стопирано потъването на фирмата.

По време на общественото обсъждане ръководителят на екипа, изготвил проучването на транспорта във Враца Дияна Русинова представи и общинската стратегия, приета от кмета Калин Каменов и неговия екип. Общо 5 са вариантите за качествена промяна на градския транспорт във Враца. Първият – „зелен вариант“ за развитие на транспортната схема, предвижда закупуването на нови електробуси за градските линии, както и нови автобуси (Diesel Euro 6) за междуселищните курсове. Приблизителната му стойност варира между 4.5 и 7.5 млн. евро в зависимост от конкретните оферти, които ще се получат. Амбициозен план предлага тъмнозеленият стратегически сценарий. Според него трябва да се подменят градските тролейбуси с нови. Вариантът обаче минава и през цялостна подмяна на амортизираната контактна мрежа, която от край време не отговаря и на актуалните потребности на населението за маршрут на градския транспорт. Това прави инвестицията почти непоносима. Межди 6.5 и 10 млн. евро ще струват само новите нископодови тролеи, а подмяната на мрежата ще глътне между 3 и 5 млн. евро. По-близо до поставените в стратегията цели стои следващият – жълт сценарий. Той предлага купуване на CNG Euro 6 автобуси за градските линии. Неговата стойност варира между 3.3 до 4.5 млн. евро. Той може да се реализира сравнително бързо, защото не се изискват никакви допълнителни инвестиции за поддържаща инфраструктура. Най-икономичният разработен сценарий безспорно е червеният. Според него за нуждите на транспортната схема трябва да се закупят нови Diesel Euro 6 автобуси. Това значи с минимални разходи да се постигне максимален ефект за подобряване на качеството и осигуряване на достъпност и гъвкавост при комбиниране на различните елементи от общинската транспортна схема. Затова според общинските стратези това е най-ефективният вариант. Ако се тръгне по този път, той ще отвори възможност Враца да стане сервизен център за цяла Северозападна България.

Последният – син вариант, предвижда комбинация от предишните. Идеята е да се съчетаят 12 CNG Еuro 6 Автобуси с 3 електробуса. Отчитайки цените на возилата и евентуалната инвестиция в съоръжения за поддръжка на електробусите, синият вариант би струвал между 3.8 и 5.7 млн. евро. Той обаче крие същите рискове, които и зеленият (еко) сценарий, относно поддръжката и жизнения цикъл на рейсове, задвижвани от ток.

Представената стратегия обаче предизвика остри реакции от страна на бившия управител на „Тролейбусен транспорт” Димитър Гъндев. Според него в тази стратегия думата екология е изцяло изхвърлена.

„В стратегията има няколко неверни факти, а констатациите са некоректни. Документът не отговаря на реалността във Враца. Трябва да се знае, че има вариант града да получи приличен транспорт до 1 млн. лв.”, заяви Димитър Гъндев.

Враца трябва да има качествени тролеи, но между искам и мога има голяма пропаст, заяви в отговор градоначалникът Калин Каменов.

Думата бе дадена и на областния управител Малина Николова. Тя бе категорична, че този транспорт обслужва 2/3 от града. По този повод трябва да се осигури един качествен транспорт, който да е безопасен за здравето на хората. Ако това не стане факт, означава, че не сме изиграли ролята си като общественици, допълни врачанският губернатор.

Общественото обсъждане продължи повече от 3 часа. На финала всички се обединиха около мнението, че развитие на градския транспорт във Враца трябва да има и той трябва да е екологичен, икономичен, социално удобен и достъпен. Крайното решение за това, какъв вариант ще бъде избран, как ще бъде обновен автопаркът на транспортното дружество и в какви превозни средства ще се возят врачани имат общинските съветници.


1
2
3


2018-06-19 06:55:22