Георги Божинов: Важни, но още незададени въпроси, стоят пред парламентарната комисия за ЧЕЗ

Георги Божинов: Важни, но още незададени въпроси, стоят пред парламентарната комисия за ЧЕЗ

В каре: По повод не спиралата вече два месеца дискусия за сделката с продажбата на активите на ЧЕЗ в България разговаряме с бившия народен представител Георги Божинов, който участва като експерт на заседанието на извънредната парламентарна комисия във вторник.

 

Г-н Божинов, необходима ли е такава парламентарна комисия или останалите държавни органи могат да проверят сделката?

  • Чуват се коментари от известни хора, заемащи ръководни позиции, че това е обикновена, конвенционална сделка между две търговски дружества и държавата няма никакво право да се намесва и втори, които приспиват общественото съзнание, с невярното твърдение, че цената на тока се определя от независимия регулатор и хората могат да бъдат спокойни. Моят отговор на въпроса е, че за да твърдиш такива неща, трябва да си или невежа или подлец. Важно е да се запитаме има ли въпроси, които все още не са зададени във връзка със сделката, а трябва да се стигне до тях. Нещата всъщност са скрити в детайлите. Аз смятам, че трябва публично да бъдат зададени следните елементарни въпроси към продавача, към купувача, към регулатора и държавата.

 

Какви са тези „прости“ въпроси и кой трябва да им отговори всъщност?

  • Потребителят, освен използвания ток, плаща и затова мрежата да се развива и поддържа. Затова трябва да се запитаме това, което досега са платили българските потребители на ЕРП-тата за поддръжка и развитие на мрежата, материализирано ли е, в каква степен и колко пари за модернизацията ги няма на българския терен, а е изнесено в чужбина. Първият въпрос към ЕРП-тата е парите, които плати българския народ, на терен ли са или не?

Към регулатора въпросът е: Имате ли капацитет да проверите това, което сте определили като минимално необходими разходи за инвестиции. Освен, че е обосновано по документи, материализирано ли е или не? Отговорът на ДКВР по този въпрос ще бъде НЕ, защото тяхната проверка е документална.

Тук произтича и въпросът към купувача: Вие, като купувате тази мрежа, която е единствена за българските потребители, проверихте ли материализирани ли са парите на българите в мрежата или утре като се финализира сделката, ще се вземат още пари от хората, за да се компенсира това, което не е направено?

Следващият въпрос е може ли купувачът да отговори коректно, след като се е съгласил да помага на продавача в неговите претенции за 600 млн. към българската държава?

Въпросът към държавата е: може ли да защити интереса на българските граждани, за да не бъдат крадени?

Има ли поне един случай, в който ЕРП-то е получило възнаграждение за дейност, която не е извършило? Кой ще отговори колко са подобните случай в България?  Ако потребителят е платил за услуга, която не е осъществена, изтеглила ли е фирмата ДДС-то си?  Другият въпрос е къде мерят напрежението: преди трафопоста или на ниското напрежение, защото разликата е огромна. На ниската страна загубите са едни, а на високата, други. И тези загуби също се плащат от потребителите.

Трябва да се попита и колко от трафопостовете на новите жилищни сгради, фабрики, магазини са платени на инвеститора. Българският гражданин, когато си закупува жилище, плаща и за трафопоста и трябва да се запитаме тези пари върнати ли са на инвеститора от електропреносното дружество.

Въпросите са дребни, но е важно да получат своите отговори. Но проблемът е, че те като че ли са още незададени. И в това виждам ролята на парламентарната комисия- да бъдат зададени. Защото не става въпрос просто за една сделка, а става въпрос за капацитета на държавата ни да се изправи срещу глобалните компании, които имат изключителна експертиза и са винаги едни гърди пред регулаторните органи. Ролята на извънредната парламентарната комисия е да потърси отговори на тези въпроси. Ако щете и на моята партия, която се съгласи да оглави тази комисия. Трябва да покажем на хората, че ни е грижа за тях и заставаме зад техните интереси.

БСП прави подписка срещу сделката. Според вас има ли смисъл от нея?

 

  • По-важното е да се знае какво се е случвало преди и какво ще стане след сделката за потребителите.

 




2018-04-21 08:38:01