Шато Бургозоне впечатли гости от Китай, Япония и САЩ

Шато Бургозоне впечатли гости от Китай, Япония и САЩ

Група от 25 винени търговци и сомелиери посетиха Шато Бургозоне на 5 юни. Съществуващи и потенциални клиенти на Бургозоне от САЩ, Китай и Япония проведоха на брега на Дунава винена дестинация. Гостите бяха поканени от Бургозоне, които изнасят повеяе от половината от своето производство на външните пазари, като посещението им се осъществява по проект на Българската асоциация на износителите на вино за промоция на наши вина на чужди пазари.

Чуждестранните гости бяха посрещнати с хляб и сол от млади девойки, облечени в народни носии, а собствениците ги приветстваха с добре дошли пред избата. Те разгледаха модерните производствени помещения на Шато Бургозоне и се запознаха с технологичните новости при производството и бутилирането на вина от избата. Сред тях са различните видове ферментации, използвани при производство на бели вина, включително в стил „сюр ли“, които дават допълнителна плътност и аромати на вината. Друга особеност на избата е бутилирането с азот, който позволява намаляване съдържанието на сулфити във вината, което е предпочитано от клиентите, обясниха технолозите Красимир и Валентин Бамбалови.

В дегустационната зала на Шато Бургозоне бяха представени 12 вина от последните три реколти на избата. Гостите дегустираха както чистосортови бели и червени вина, така и най-високият клас на избата, включващ купажите от сериите IRIS и Collection. Те останаха впечатлени от плодовия характер и богатите аромати не само на белите, но и на червените вина и дадоха висока оценка на Каберне Фран и Пино Ноар и откроиха потенциала на стареене на червените купажи. Сомелиерите подробно разгледаха и винотеката, в която са наредени бутилките от реколти, спечелили десетки медали на винени изложения и се снимаха за спомен с тях.

След това гостите бяха приветствени от кмета на Оряхово Росен Добрев, който открои значението на семейство Маринови за възраждането на лозарството и винарството, което тук води началото си от римско време. Специално за китайските гости той напомни, че в Оряхово е роден проф. Марин Върбанов, който създава катедра по текстил в Пекинския университет. Малките танцьори от читалище „Надежда“ изпълниха на поляната насред лозята китка от народни танци и прочутото Дунавско хора на Дико Илиев, който твори в Оряхово. Дълго време продължиха снимките на хижата с гледка към лозята и прекрасното Шато на дунавския бряг до остров Есперанто. След това гостите опитаха традиционни български ястия като шопска салата, печено агне и прасенце, баклава и кисело мляко с боровинково сладко в съчетание с елегантните вина на Шато Бургозоне. Добри впечатления и много наздравици се споделиха, а гостите се разделиха трудно със своите домакини от прекрасното Шато на Дунава. По време на посещението си в България те посетиха и изби и лозя от регион Тракийска низина.

 

Ето какво споделиха двама гости на шато Бургозоне:

 

Хуан И Сюе- Китай: По образование съм пианист и съм чувал за уникалната музикална култура на българите, като малките оряховски танцьори. Имате изключително чист въздух, а и хората тук са много сърдечни. Храната ви е много вкусна, а тази агнешка супа съперничи на моя край, който се слави с най-вкусните супи в Китай. Винената култура в моята страна тепърва се развива. Китайците харесват леки вина и ги пият на по-големи глътки, като непрекъснато наливат на своите гости. Предпочитани са червените вина, а белите тепърва се откриват главно от пътувалите по света. У нас са познати основно френски, италиански и испански вина, но сега навлизат много от Новия свят. Има интерес към българските вина, тъй като те предлагат много добро съотношение цена-качество. От вината на Бургозоне без съмнение предпочитам червения Ирис, който е впечатляващ, както и Каберне Совиньон.

 

 

Андре Гуерин е собственик на магазин за вино в Ню Йорк с впечатляващото име „Ambassador Wines and Spirits“.

 

„За първи път опитах българско вино преди пет години. Става въпрос за едно чудесно Каберне Фран на Шато Бургозоне от 2011 г. Тогава се влюбих в него. То е уникално, защото се намира на пътя между френското вино от Лоара и американското от Калифорния. Закачливо като френското, но с невероятни аромати, които те не притежават. Без съмнение съм очарован от Шато Бургозоне. Исках да дойда тук и сега съм убеден на 100 %, че така трябваше да стане. Това е първото ми идване в България, но със сигурност няма да е последното. Всички дегустирани вина са над средното ниво. Да предложиш такива качествени вина в Америка на цена от 15 долара в магазина, това е абсурдно! Затова съм убеден, че партньорството ни с Бургозоне ще се засилва и им желая успех!

 

Иво ЙОРДАНОВ


сн.1
sn.3


2017-06-10 13:37:11